top of page

Resim yapma teknikleri

Resme başlamak için sizlere öncelikle tavsiyem, başlangıçta kolayca sonuç alabileceğiniz teknikleri tercih etmeniz. Bu size motivasyon olarak da çok iyi gelir. Kendinize güveninizi sağlamlaştırır. İlerleyebilmeniz için bu oldukça önemlidir. Diğer taraftan yaptığınız çalışmaları çevrenizle kısa zamanda keyifle paylaşmanız da bu güven ve destek hissini sağlamlaştırır. Portre, natürmort, figür, peyzaj, enteriyör, soyut... Yağlı boya, sulu boya, pastel, kara kalem, akrilik... Hangi tarzı ve hangi tekniği seçerseniz seçin küçük boyutlarda ve kolay tekniklerle başlayın. Bir çocuk koşmaya başlamadan evvel nasıl ki emekler ve sıralar. Sonra yürümeye ve ardından koşmaya başlar. Bunu lütfen hep hatırlayın. Hiçbir zaman da havlu atmayın. Sizlere burada birkaç resim tarzından bahsedeceğim. 

Kara kalem teknikleri ile portre , nesne veya manzara çalışmaları yapabilmeniz için resim sanatında doğal bir yeteneğiniz veya önceden bir alt yapınız eğitiminiz olmalıdır. Eğer kara kalem resim ilginizi çekiyorsa sanat kursları ve resim atölyelerine devam edebilir ve kısa sürede çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Kara kalem de ustalaşmak ciddi bir zaman alabilir. Pek çok çizim, eskiz ve denemeler çizdikçe yavaş yavaş bu teknikte ilerleme sağlayabilirsiniz. Bunu önceden bilerek başlarsanız kendinize daha çok şans verebilir ve vazgeçmezsiniz.

Yağlı boya resimde ve özellikle peyzaj da yani manzara çalışmalarında sizlere Bob Ross tekniğini tavsiye ederim. 'Islak üzerine ıslak' çalışma olarak da bilinen bu teknikte daha önce hiç resim yapmamış bile olsanız izleyeceğiniz videolarla saniyeler içerisinde dağlar ağaçlar nehirler oluşturabilirsiniz. Bu teknik ile resim yapacaksanız ıslak üzerine ıslak tekniğinin kendine özgü malzemeleri vardır. Eğer resme yeni başlıyorsanız kesinlikle bu malzemeleri kullanmanızı öneriyorum. Bu tekniğin yaratıcısı olan ve tekniğe adını veren Bob Ross ismini taşıyan marka boyaları kullanmanız resminizin başarılı olması için doğru bir seçim olur.

Soyut resim çalışmalarınız için uygulayabileceğini pek çok alternatif teknik bulunmakta. Hatta birkaç teknik bir arada kullanarak da farklı ve özgün çalışmalar yapmanız mümkün. Soyut resim bu anlamda size kocaman bir dünya sunar. Çocuğunuzla bile birlikte yapabileceğiniz kolay ve keyifli metotlar ile renklerle oynayarak hem keyifli bir zaman geçirebilirsiniz, hem de hoş bir çalışma yapmış olursunuz. Soyut resim bu anlamda 7 den 77 ye, yeni başlayan resim tutkunlarına ve profesyonel resim sanatçılarına herkes için büyük bir perspektif ve sonsuz bir bakış açısı sunar. Özellikle yeni başlayanlara önerim soyut resim ve akrilik boyayı tercih etmeleridir. Hepinize keyifli çalışmalar diliyorum... 

BOHEM SANAT

bottom of page