top of page

   Resim Yapmaya Başlamak

Resim sanatı ile uğraşmak, resim yapmak, her şeyden önce insanın iç dünyasına iyi gelen, ruha iyi gelen bir uğraştır. Profesyonel olarak resim yapmayacak olsanız bile içinizde böyle bir istek duyuyorsanız kendinizi o duyguya kaptırın gitsin. "Şimdi ben ne resmi yaparım?" diye de paniğe kapılmayın sakın. Her yaşta, herkes için çok güzel bir hobi olabilir resim yapmak. Mahallenizde veya size yakın olabilecek bir konumda bir ya da birkaç tane resim atölyesi bulacağınız da muhakkaktır. Şimdiye kadar hiç resim yapmamış bile olsanız, resim atölyelerinde sizler gibi yeni başlayanlarla birlikte ne yollar kat edeceğinize kendiniz bile inanamayacaksınız. Eğer bulunduğunuz bölgede resim atölyesi yoksa web üzerinden bir çok video izleyerek de kendinizi geliştirebilir, pek çok farklı fikir ve resim tekniklerini izleyerek, taklit ederek, bir de buna kendi hayal gücünüzü katarak keyifli çalışmalar yapabilirsiniz.

Resim yapmaya başlarken öncelikle ne tarzda resimler yapmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Olabildiğince çeşitli resim tarzları ve tekniklerini inceleyin. İlgi duyduğunuz bir ya da birkaç tarzı belirleyin. Bunu belirledikten sonra sıra kullanacağınız malzemeleri almaya geliyor. Malzemelerinizi koyabileceğiniz çekmeceli küçük bir modül kullanmanız hem düzenli bir görünüm hem de çalışırken size kullanım kolaylığı sağlar. Evinizde çalışabileceğiniz uygun bir alan, bir köşeniz olmalıdır. Bir çalışma masanız olmasa bile çizim sehpanız yani şövaleniz mutlaka olmalı. 

 

Resim malzemelerinizi satın almaya gelince... Bölgenizde sanat ve hobi malzemeleri satan mağazalardan veya internet üzerinden bu malzemeleri toplu olarak temin edebilirsiniz. Malzemelerin çeşitliliği ve çokluğu, boyalar, fırçalar, tuval çeşitleri,  farklı yardımcı malzemeler ve markalar aklınızı biraz karıştırabilir. Öncelikle, ilk etapta seçtiğinz tarz ne ise o tarza ait basic dediğimiz ana malzemeler ile başlangıç yapın. Resim sanatında ilerledikçe malzemelerinizi kendi resim tekniğinizdeki ihtiyaçlara göre çeşitlendirebilirsiniz. Kullanacağınız malzemelerin kalitesi ise ortalama bir seviyede olmalıdır. Başlangıç seviyesinde fırça boya kalem gibi malzemelerinizi satın alırken dikkat etmeniz gereken nokta budur. En üst kalitedeki ve en düşük standarttaki ürünleri asla tercih etmeyin. Düşük standarttaki ürünler performans olarak size katkı sağlayamayacağından sizi motive de etmeyecektir. Yüksek kalitedeki ürünler ise sizin acemilik döneminizde yaptığınız hatalar ve yanlış uygulamalar ile bozulup kullanılmaz hale gelebileceğinden size sıkıntı verebilir. Tuval seçerken her ne kadar büyük çalışmaları hedeflemiş bile olsanız başlangıçta küçük ve orta ölçekli tuvaller ile başlayın. Hepinize keyifli çalışmalar diliyorum...

BOHEM SANAT

bottom of page