top of page

Başlangıçta tuval seçimleri ve çerçeve tercihi 

Başlangıçta karar vermeniz gereken nasıl bir tuval üzerinde çalışma yapacağınız olmalı. Ardından boyutları ile ilgili sizlere önerilerim olacak. Tuval seçimi çok çok önemlidir! Şöyle düşünün bir yemek hazırlıyorsunuz, nasıl bir tabakta nasıl bir sunum yaparsınız? İşte bu kadar önemli... Bir de çerçeve kullanıp kullanmama gibi bir diğer önemli konu var. Kullanılacaksa nasıl bir çerçeve olacağı da bir diğer önemli detay! Buradaki tercihleriniz yapacağınız çalışmayı en iyi nasıl sunmak istediğiniz ve en önemlisi ise çalışmanıza hangi tarzda tuval yakışacağı ve doğru taşıyacağı ile ilgili. Burada biraz kendi iç sesinizi de dinlemenizi öneriyorum. Çünkü sizin hissiyatınız da büyük önem taşıyor. Yapacağınız tarz çalışmalarda nasıl tuvaller kullanılmış, çerçeve tercihleri nasıl olmuş bunu öncelikle iyice araştırın. Yapabiliyorsanız bol bol sergi gezin. Ne kadar çok görürseniz ufkunuz da o kadar genişler ve kendi çalışmalarınızda da tercihlerinizi o hissiyatla yaparken büyük keyif alırsınız ve yaptığınız seçimler de içinize siner. Tabii başta şunu şöyle yapsaydım dedikleriniz de olabilir. Bunlar olağandır. Benim size önerilerim ise şöyle olabilir;

* Çerçevesiz kullanabileceğiniz tuvaller her tarz için oldukça kullanışlı ve yeterli oluyor. Eğer kasnak kısmını kalın olanlardan seçerseniz müthiş havalı da oluyor. Buradaki önemli nokta tuvalin yanlarını da çalıştığınız renklerle boyayarak bütünleştirmek. Hatta resminizi yanlara doğru da taşırabilirsiniz. Normal kalınlıkta kasnaklı tuvalleri ise ister çerçevesiz kullanır isterseniz de daha sonra çerçeveletebilirsiniz. Bu sizin kendi tercihiniz olabileceği gibi kullanılacak ortama yakışacak bir çerçeve şeklinde sonradan da yaptırılabilir. 

* Mdf gibi ince tuvallerde de çalışmanız mümkün. Bu tuvalleri asabilmek için mutlaka çerçeve kullanmanız gerekebilir. Bir diğer özelliği ise bu tuvalleri çerçeveletirken çerçeve ile tuval arasında bir ara bölüm kullanarak hem görselliği daha fazla desteklemiş hem de tablo boyutunu büyütmüş olursunuz.

* Çerçeve tercihleriniz mutlaka yaptığınız esere uygun ve yakışan bir çerçeve olmalıdır. Bir diğer önemli nokta nerede sergileneceği yani hangi ortamda ve nasıl bir konseptte yer alacağıdır. Bu noktada çerçevesiz kullanacağınız tuvaller sizin kurtarıcınız da olabilir. Özellikle modern tarzda döşeli ortamlarda çerçevesiz tuvaller tercih edilmektedir. Çerçeve olacaksa mutlaka yine ortama uygun modern tarzda, ince ve sade çerçeveler kullanılmalıdır.

Hepinize keyifli çalışmalar diliyorum.

BOHEM SANAT

bottom of page